20.06.2024
Podziel się artykułem
Rozmowa kwalifikacyjna może odmienić Twoje zawodowe życie i stać się Twoim biletem do kariery. To ekscytujący, choć czasem stresujący etap na drodze do wymarzonej pracy. Podobnie jak w każdej podróży, odpowiednie przygotowanie może znacząco zwiększyć Twoje szanse na dotarcie do celu. Nasze porady pomogą Ci w pełni wykorzystać swój potencjał i wyróżnić się spośród innych kandydatów.
W naszym przewodniku poprowadzimy Cię przez najważniejsze etapy przygotowań:
Strona internetowa
W pierwszej kolejności zapoznaj się z oficjalną stroną internetową firmy. Zdecydowana większość firm posiada zakładkę „o nas” lub stronę dotyczącą pracy (sekcja zwykle nazywana jest: „Kariera” lub „Praca”). Znajdziesz tam informacje na temat oferowanych produktów lub usług, historii firmy, a także nagród i wyróżnień.
Profile społecznościowe
Następnie sprawdź aktywność firmy w mediach społecznościowych na portalach takich jak Facebook, Instagram, LinkedIn. Dowiesz się jak wygląda życie biurowe, wspólne inicjatywy, wydarzenia integracyjne, a także historie pracowników, ich osiągnięcia i doświadczenia w firmie. Znajdziesz też informacje o działalności charytatywnej.
Zarówno strona internetowa, jak i profile społecznościowe potencjalnego pracodawcy to świetne źródło inspiracji do przygotowania pytań na rozmowę kwalifikacyjną i pokazania swojej wiedzy o firmie.
Informacje branżowe
Przygotowując się do rozmowy, nie zapomnij o zapoznaniu się z ogólnymi informacjami branżowymi. W przypadku turystyki możesz poszerzyć wiedzę o:
Znajomość tych informacji pokaże, że jesteś dobrze zorientowany w branży.
Za Tobą pierwszy etap przygotowań. Teraz czas na ponowną analizę ogłoszenia i porównanie go z Twoim CV. Dokładnie przeczytaj wymagania i potraktuj je jako wskazówki.
Sprawdź, które z Twoich kwalifikacji bezpośrednio odpowiadają wymaganiom wymienionym w ogłoszeniu. Skup się na nich i wykorzystaj je podczas rozmowy.
Jeśli nie masz doświadczenia w pracy na danym stanowisku, przeanalizuj, które z Twoich umiejętności są zbliżone lub mogą być przeniesione na nowe stanowisko. Zidentyfikuj obszary, w których nie spełniasz wymagań i przemyśl, jak możesz je nadrobić lub zrekompensować innymi atutami. Opowiedz rekruterowi o swoich mocnych stronach.
Zastanów się również, co jest dla Ciebie ważne w miejscu pracy i przygotuj pytania, które pomogą Ci podjąć decyzję o przyjęciu oferty.
Pamiętaj, by odpowiednio ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną
Przygotowanie odpowiedniego stroju na rozmowę kwalifikacyjną, to ważny krok na drodze do sukcesu. Pierwsze wrażenie, jakie zrobisz na rekruterze, jest bardzo ważne. Warto więc zadbać o to, aby Twój ubiór był profesjonalny i adekwatny do stanowiska, o które się ubiegasz.
Firmy mogą preferować różne style ubioru:
Upewnij się, że Twój strój będzie odpowiedni do kultury organizacyjnej panującej w danej firmie. Pamiętaj, że wygodny i odpowiednio dobrany strój, może także zwiększyć Twoją pewność siebie.
Przyjdź punktualnie
Przychodząc na rozmowę kwalifikacyjną punktualnie pokazujesz, że jesteś odpowiedzialny, zorganizowany i szanujesz czas innych. Sprawdź dokładny adres miejsca rozmowy, opcje transportu i czas, jaki potrzebujesz, by tam dotrzeć. Warto przyjść 5-10 minut przed planowaną godziną spotkania. Jeśli zdarzy się coś niespodziewanego, co uniemożliwi Ci dotarcie na czas (np. nagłe problemy z transportem), niezwłocznie skontaktuj się z firmą i poinformuj o opóźnieniu. Przeproś i podaj szacowany czas przybycia.
Wejdź z pozytywnym nastawieniem
Pokaż, że jesteś otwarty i pozytywnie nastawiony. Wejdź z uśmiechem, utrzymując kontakt wzrokowy. Pamiętaj, by wyglądać pewnie i przyjaźnie.
Jeśli rozmówca wyciągnie rękę na powitanie jako pierwszy, odpowiedz tym samym. Jeśli nie, nie bój się wyjść z inicjatywą. Uścisk dłoni to ważny element pierwszego wrażenia na rozmowie kwalifikacyjnej. Powinien być zdecydowany, ale ma on pokazać Twoją pewność siebie, nie dominację. Z kolei zbyt słaby uścisk dłoni nie jest dobrze postrzegany.
Zastosowanie wszystkich powyższych wskazówek pomoże Ci gładko przejść przez proces rekrutacji. Dobre przygotowanie, właściwy ubiór, pozytywne nastawienie zwiększą Twoje szanse na zrobienia świetnego wrażenia.
Powodzenia i - jak to się mówi w turystyce - do zobaczenia na szlaku!
Nowa Itaka sp. z o.o. | Wykonanie serwisu Axabee